Belfort

TÝDEN.CZ

23. 10. 2018
Rubrika: O politice

Pozor na konspirace, aneb šupem do blázince!

Autor: David Vorovka

23.07.2010 19:40

1. zahrnout všechny nuance a komplex témat do jednoho šuplíku a onálepkovat ho pejorativními a zesměšňujícími hesly

2. bagatelizovat problematiku a dojít ke zjedušujícímu a povrchnímu závěru

3. využít zdánlivě související příklad pokud možno nějaké slabomyslné známé a všechny odpůrce hozené do jednoho šuplíku k ní přirovnat

4. hlavně se nezmiňovat o detailech problematiky, nepředkládat žádné argumenty, rádobykvalifikované zesměšnění stačí

Toto vše tvoří charakteristiku článku "Židi nás budou čipovat a Elvis mi chodí na jogurty"od paní Tydlitátové, který pojednává o teoriích spiknutí. Ať už si o některých konspiracích z výčtu uvedeném v jejím článku myslím cokoliv, úroveň hodnocení této problematiky tak, jak ho předvedla autorka, by sotva prošel jako slohová práce na střední škole. Tolik zjednodušení, heslovitosti, paušalizace a bagatelizace na jednom místě bez hloubky a aspoň snahy předvést jediný argument namísto apriorního ostuzení, se vidí málokdy.

Příklad za všechny: v glose paní Tydlitátová zmiňuje okrajově kruhy v obilí a implicitně podsouvá čtenářům resumé, že vše je dílem vyčůraných podvodníků a jen přes internet konspiracemi postižení blázni je považují za něco jiného. Čiší z toho naprostá neznalost fenoménu, ale protože se to nehodí do jejího "reálného" světa, posmívá se mu. Že se mnoha obrazcemi zabývá řada vědců, kteří analyzují a interpretují nepochybné symboly vysoké geometrie, astronomie atd., zcela pomíjí (pokud o tom má vůbec tušení).

Děkujeme za Váš článek, ale příště si aspoň dejte záležet, aby vykazoval elementární vypovídací hodnotu a informační potenci. Nebo jste se chtěla pouze veřejně vyzpovídat, jak Vás tyto názory iritují? Pokud považuje někdo jakoukoliv teorii za blábol, měl by ji znát do hloubky a na základě toho předložit dost pádných argumentů, aby to dokázal, jinak tím pouze demonstruje své subjektivní preference a mentální omezenost typu- kdo se v něčem vymyká, patří do blázince. 

I  kdybych o teoriích spiknutí dosud neslyšel, po Vašem článku bych se jimi rád začal zabývat...

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.25

Diskuze

David Vorovka

o politice, mezinárodní situaci, vojenství...
civ. foto.jpg
Oblíbenost autora: 6.78

O autorovi

Dlouhodobě se zabývám otázkami mezinárodní i české bezpečnosti, politickou situací ve světě a dalšími fenomény z historie a současnosti. http://www.facebook.com/david.vorovka

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031