Belfort

TÝDEN.CZ

23. 10. 2018
Rubrika: O politice

Kosovo je srbským šrámem a naším selháním

Autor: David Vorovka

28.07.2010 12:56

Mezinárodní soud v Haagu většinou hlasů potvrdil, že vyhlášení nezávislosti Kosova neporušilo mezinárodní právo. Verdikt neřekl nic více ani méně, než že jakákoliv entita na území státu může deklarovat úmysl své nezávislosti a činit praktické kroky k ní, ale automatický nárok na výsledek tím samozřejmě nevzniká. To, že Kosovo vyhlásilo nezávislost, nezaložilo sice protiprávní stav, ale ani to z něj ještě neudělalo de iure stát jako takový. Až situace na Balkáně a okolnosti samotné vedly ke stavu, kdy odtržení Kosova nemohlo Srbsko zabránit. Jejich oslabená armáda i kdyby se pokusila procesu zabránit (a dle ústavy tak hájit svou územní celistvost) mezinárodní situace pod patronací EU nedovolila, aby k něčemu takovému došlo. Jen si vzpomeňme na jednostranné protisrbské akce NATO a propagandu v 90. letech.

Čili vyhlášení nezávislosti Kosovem je v pořádku (neboť tomu fakticky nešlo zabránit a právně tak vznikl nový stav) a případné zabránění osamostatnění Kosova Srbskem by bylo také v pořádku (kdyby tomu objektivní faktory nezabránily). Dle mého názoru se Srbové tímto verdiktem nemusí cítit ukřivdění. Šlo pouze o konstatování faktu. Křivdu mohou vidět a vidí oprávněně jinde.

A zde se dostáváme k meritu věci: Kosovo jim bylo ukradeno s vědomím a součinností mezinárodního společenství. Evropská Unie tam vyslala své jednotky pod ustanovením, že chtějí chránit klid a obyvatele v dané oblasti a nikoliv že chtějí asistovat tomuto procesu. To je jedna věc. A druhá- nelze pochopit, jak většina států EU mohla Kosovo uznat vzhledem k těmto okolnostem. Je kopancem Česka do tohoto takéslovanského národa, že uznala Kosovo. Kdyby se Slezané rozhodli vyhlásit nezávislost nebo se připojit k Polsku, nezasloužili bychom si žádné ohledy. Je ke cti Slovensku a dalším zemím, že tento útvar dosud odmítá uznat a nehodlá to měnit.

Není třeba připomínat, že Kosovo tvoří tradiční historické území Srbů, odkud jejich předkové přišli, a kam teprve postupně přivandrovali Albánci. Jde také o region s nefunčním systémem vlády, jejíž jediné "výsledky" lze vysledovat pouze ve všudypřítomné korupci a organizovaném zločinu. A s těmito představiteli chce Evropa jednat?

Ani tím, co učinil Miloševič v 90. letech nezakládá oprávněnost tento region Srbům odejmout. Prohlašuji, že jednostranná vina Srbska za válku v Jugoslávii je dobře živeným mýtem. Ať už šlo o zcela samovolný proces, co se týká rozpadu Jugoslávie, nebo mu jisté kruhy napomohly, každopádně se silná Jugoslávie nehodila do plánů získat vlivy a zakázky od nyní vyparcelovaných státečků. Myšlenka, že za genocidou a zvěrstvy multietnické společnosti stojí hlavně Srbové a proti nim že bylo třeba bránit ubohé jiné národy, je rovněž absurdní a falešná. Srbové mají v konfliku nepopiratelnou vinu a Miloševič byl zločincem, avšak objektivně musíme říci, že Muslimové ani Chorvati se nechovali lépe. Navíc v chaosu války měly oficiální úřady a vojska jen okrajovou roli ve srovnání s běsnícími "civilisty" té či oné národnosti.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.04

Diskuze

David Vorovka

o politice, mezinárodní situaci, vojenství...
civ. foto.jpg
Oblíbenost autora: 6.78

O autorovi

Dlouhodobě se zabývám otázkami mezinárodní i české bezpečnosti, politickou situací ve světě a dalšími fenomény z historie a současnosti. http://www.facebook.com/david.vorovka

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031