Belfort

TÝDEN.CZ

23. 10. 2018
Rubrika: O politice

Rakety ne, radar ne, tak aspoň ty čidýlka!

Autor: David Vorovka

30.07.2010 12:00

Když už nevyšlo rozmístění raket (jak se původně spekulovalo), ani radaru v Brdech, vypadá to, že se drápek přece jen ujme v podobě senzorů na našem území, které mají detekovat cizí střely, jejich trajektorii, vypočítat místa dopadu i rozptyl trosek.

"Evropská protiraketová obrana" je evropská asi tak, jako Volkswagen je americký. Jde o kamuflážní propagační název pro projekt amerického systému protiraketové obrany v Evropě. To jen pro pořádek. Ani v případě zařízení v Brdech, ani v případě senzorů se nezúčastňujeme projektu NATO, natož EU. Nátěr některé z organizací se tomu může dát politicky až následně, ale vždy běží o americký program.

Myslíte si, že Američané budují podobné projekty a dotují je těžkými částkami, aby ochraňovali malé státy různě po světě? Jistěže ne, primárním cílem je naplňování jejich vlastních zájmů a obrany. Expanzivní styl politiky Spojených států vede k tomu, že se staly v mnoha částech světa nenáviděné a zcela logicky povedou zařízení dislokovaná v různých zemích k animozitě i vůči těmto zemím, a to aniž by třeba daný stát aktivně participoval na americké politice. Vedle toho původně zvažovaný radar na území ČR by pro nás představoval bezpečnostní riziko, nikoliv ochranu před "darebáckými" státy, jak důvěřivým občánkům bylo vtloukáno do hlavy. Tenhle článek nepíšu proto, abych se odborně zabýval nesmyslností tvrzení, že zařízení v ČR a Polsku mělo sloužit k odvrácení hrozby z Íránu (tento výmysl byl stokrát vyvrácen odborníky a mohu uvést dost argumentů, proč Írán není skutečným důvodem), ale ať by jeho opravdovou funkcí bylo monitorovat Rusko nebo jiný hypotetický důvod, vždy by tvořil vojenský cíl, jenž by byl eliminován mezi prvními a žádný protivník by se nás neptal, jestli jeho rakety proti americké základně může nasměrovat na naše území. Pro USA by to vytvářelo pouze záminku jak dále řídit své plány vůči agresorovi, aniž by byli jakkoliv zasaženi jejich obyvatelé.

Ale ani toto nepovažuji za hlavní smysl toho, že tu a v dalších státech chce americká vláda něco postavit. Aby to mělo skutečně význam dle oficiálně proklamovaných hrozeb, museli by to stavět například v Rumunsku nebo Bulharsku, případně Řecku nebo Turecku, ale všude tam už jednotky mají. Hlavním cílem je politický vliv. Jakmile velmoc má konkrétní zařízení nebo základny v určité zemi, které nota bene propaguje jako ohromně důležité, její vliv v dané zemi se významně zvýší. Je to jako byste dali své auto k sousedovi do garáže za to, že ho občas může použít, ale vy na oplátku dostanete přístup na jeho pozemek, do garáže, občas se necháte pozvat domů a obhlédnete "terén".

Před dvaceti lety jsme se s jásotem zbavili okupujících sovětských jednotek. Ty americké nás neokupují, ale jejich doktrína nás sekundárně ohrožuje, zatímco my si je ještě poníženě pouštíme do obýváku. Jde o stupiditu našich vládních činitelů nebo plán?Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.53

Diskuze

David Vorovka

o politice, mezinárodní situaci, vojenství...
civ. foto.jpg
Oblíbenost autora: 6.78

O autorovi

Dlouhodobě se zabývám otázkami mezinárodní i české bezpečnosti, politickou situací ve světě a dalšími fenomény z historie a současnosti. http://www.facebook.com/david.vorovka

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031