Belfort

TÝDEN.CZ

23. 10. 2018
Rubrika: O penězích

Úspory- Kalouskovo abrakadabra

Autor: David Vorovka

01.08.2010 11:57

Vláda schválila na návrh TOP09 plošné redukce výdajů na všech ministerstvech. Sám zastávám potřebu vymanit se z té globální dluhové pasti, kam se většina států dostala svou nezodpovědnou politikou nekonečného subvencování rozpočtů dluhopisy. U nás tato praxe získala paradoxně obrátky v období, kdy jsme zažívali silný ekonomický růst, a toto nelze ČSSD prominout.

Jenže Kalouskův návrh není jen o korekci trendu a rozumných úsporách. Týká se školství, vědy, investic do dopravy, a to prakticky ze dne na den. Jeho mantrou se stalo osekat vše, na co se podívá. Extrém nesmyslně nafouknutých výdajů vystřídal extrém přiškrcení rozpočtu za každou cenu. Je to chyba. Šetřit na vzdělání a vědě je neuvěřitelně krátkozraké. Jenom vzdělaná společnost a kvalitní aplikovatelný výzkum zabezpečí ekonomiku založenou na vyspělých technologiích. Montovnu si může kdokoliv postavit všude jinde. Čili v těchto oblastech se nemá šetřit nikdy, investice se nám vždy bohatě vrátí! Zničehonic totálně osekat výdaje na další investice (bez toho, aby se vláda snažila o postupný útlum) se vymstí na podvázání už tak chatrného růstu hospodářství a ve svém důsledku tlaky na rozpočet porostou.

Vzpomínám si, jak koncem devadesátých let byla kritizována ČNB za svou úrokovou politiku nepodporující růst ekonomiky. Dnes jsme svědky fiskální politiky, která ve jménu boje se zadlužením, vede k témuž. Podivný přístup od pravicové koalice. Ne až tak podivný, když si uvědomíme, že zatímco marketingem VV je boj s korupcí, tak heslem pravicově pravicové TOP09 „Úspory“, placení lidmi všeho a všude atd. ODS v čele s Petrem Nečasem toto evidentně není schopna korigovat. Výsměchem seriózní práci vlády budiž podlehnutí premiéra směšnému populistickému požadavku antidinosaura Johna převést dvě miliardy z obrany na školství. Že šéf financí obloukem vezme ministerstvu školství přes miliardu korun Věci veřejné zřejmě nepálí, vždyť mediálně vyhráli své.

Souhlasím, že je záhodno především šetřit na aparátech ministerstev a dalších nejen centrálních úřadů. Lze šetřit na některých dominantních zakázkách typu dálnice, ale nelze je zastavit úplně. Jednak máme liniové stavby, jejichž dokončení by mělo zůstat prioritou, a hlavně investiční roli státu nelze zcela zastavit, natož v době hospodářské stagnace. Vyrovnaný rozpočet za každou cenu považuji za stejně chybné dogma jako přebujelé výdaje pod heslem „zdroje jsou“. Místo diferencování priorit, seškrtat aritmeticky úplně všechno napříč resorty dělá z Kalouska cvičeného opičáka a z naší vlády úřad zmítaný pokusy exdinosaurů z TOP09 a kašpárků z VV, bohužel…Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.67

Diskuze

David Vorovka

o politice, mezinárodní situaci, vojenství...
civ. foto.jpg
Oblíbenost autora: 6.78

O autorovi

Dlouhodobě se zabývám otázkami mezinárodní i české bezpečnosti, politickou situací ve světě a dalšími fenomény z historie a současnosti. http://www.facebook.com/david.vorovka

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031