Belfort

TÝDEN.CZ

23. 10. 2018
Rubrika: O politice

Jihokorejská korveta potopena, úkol splněn

Autor: David Vorovka

15.08.2010 10:34

 korveta.jpg

Potopení jihokorejské fregaty Cheonan představuje klasický příklad nekriticky přejatých informací médii a jejich veřejného šíření. Neustále se lze setkat s tím, jak jediná, oficiální verze se prezentuje jako prakticky daná. Podívejme se na to, co se vlastně stalo a hlavně jaké verze nehody se objevují. Je ta oficiální o vině Severní Koreje opravdu tak jasná?

26. března tohoto roku provádělo jihokorejské námořnictvo (ROKN) cvičení s US Navy. Toho dne došlo k potopení jmenované korvety ve Žlutém moři nedaleko sporného hraničního pásma. Ihned po incidentu došlo k ohledání potopeného trupu, avšak potápěči bližší příčinu nemohli najít, a tak byl vrak vytažen z vody, aby mohl být prozkoumán na souši. Vyšetřování prováděl tým expertů z Jižní Koreje a USA, později se rozšířil o zástupce několika dalších zemí. Přizvání členů za KLDR nebylo odsouhlaseno.

Výsledná expertní zpráva, vydaná 20. května, označila bez náznaku pochybností za viníka katastrofy severokorejskou ponorku a její 533mm torpédo typu CHT-02D. Na oficiální prezentaci k případu měli novináři a odborná veřejnost možnost vidět důkazy- motor torpéda, protiběžné šrouby a zadní část trupu, které podle komise odpovídají plánům zmíněného torpéda. Tyto plány se mělo podařit získat jihokorejské tajné službě už dříve. Kromě toho byly uveřejněny záběry na plášť torpéda s nápisem „č.1“. Ten byl ovšem namalován ručně, nikoliv tiskem jako u sériové produkce. Není třeba připomínat, že KLDR jakoukoliv participaci na potopení striktně odmítá a hovoří o účelové manipulaci s fakty. Za neprůkazné označil výsledky expertů i tým Ruska přizvaný posléze k vyšetřování.

Pochybnosti provokuje zavádějící tvrzení, že nalezené severokorejské torpédo je jasným důkazem, neboť dané torpédo podle plánů lze vyrobit kdekoliv a pak stačí simulovat útok protivníka (nebo ho tam prostě jen narafičit). Každopádně nalezené zbytky zbraně byly značně zkorodované, a to vyvolává námitky, že se tak nemohlo stát za tak krátkou dobu. Naopak nápis na plášti se jeví jako zcela zachovalý, tedy podle některých analytiků musel být nanesen až následně na zkorodovaný povrch. Dále při různých prezentacích k vyšetřování experti promítli tři odlišná schémata torpéda (tedy nikoliv jedno původní, se kterým se oháněli), zatímco nalezené fragmenty se se schématy v některých detailech vůbec neshodují. K tomu se později vyjádřili tak, že omylem (několikrát po sobě!) promítli plány jiného torpéda – PT-97W. Za pozornost stojí fakt, že jihokorejská strana odmítla zveřejnit jak radiokomunikaci s korvetou, tak záznamy přenosů dat z chvíle útoku, protože se údajně jedná o tajné vojenské informace. Nedošlo ani ke zveřejnění záběrů termokamery z jednoho pozorovacího postu na blízkém ostrově, které mohly odhalit více.

Zajímavé také je, že až do potopení korvety neexistovaly žádné zmínky o torpédu CHT-02D. Otázkou zůstává, zda tento typ zbraně byl skutečně příčinou potopení. Při ohledání trupu lodi se našly stopy po moderní trhavině německého původu RDX. Ta tvoří součást německých torpéd SUT, jež používá pro své ponorky jihokorejské námořnictvo. Nelze pominout ani původní závěr tajných služeb, že v oblasti nezaznamenaly aktivitu žádných severokorejských ponorek, přestože po pár dnech začaly tvrdit přesný opak. Nejen podle prohlášení KLDR je vysoce pravděpodobné, že nedisponují tak pokročilými technologiemi, aby dokázali se nepozorovaně pohybovat přes síť pasivních sonarů instalovaných v oblasti a proklouznout jimi z oblasti námořního cvičení s desítkama moderních lodí ROKN a USN. Už samotné prostředí, ve kterém ponorky měly operovat, se svými mělčinami, úzkým a skalnatým kanálem a silnými proudy, tvoří rozhodně obtížný prostor pro operace malých a hůře vybavených severokorejských ponorek.

Otázkou ale zůstává, proč by si to Spojené státy a Jižní Korea vymýšlely a vytvářely falešný dojem, pokud by mělo jít například jen o nehodu? Pravdu se s skoro jistě nedovíme, ale jednu souvislost, která se s případem nabízí, nelze ignorovat. Ještě před tímto incidentem ve Žlutém moři vyšla neoficiální informace, že se do Číny vypravila delegace amerického Fedu a tvrdě tlačila na čínskou vládu, aby opět začala nakupovat americké dluhopisy (Čína přestala z nedůvěry k dolaru obligace nakupovat, a to zasadilo ránu financování amerického dluhu). Delegace měla Číně vyhrožovat vyvoláním války v blízkosti jejích hranic, pokud své stanovisko nepřehodnotí, což by vytvořilo pro ni krajně nepříznivou situaci, nota bene když KLDR disponuje jadernými zbraněmi.

Ať je to jak chce, konstrukce o neotřesitelné vině KLDR, kterou všichni bereme jako automatickou- vždyť jde o totalitní režim, se ukazuje jako poněkud chatrná. V podstatě se opakuje scénář s iráckými zbraněmi hromadného ničení, které existovaly jen v plánech některých vládních představitelů, tajných služeb a na papírech světových deníků.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  4.74

Diskuze

David Vorovka

o politice, mezinárodní situaci, vojenství...
civ. foto.jpg
Oblíbenost autora: 6.78

O autorovi

Dlouhodobě se zabývám otázkami mezinárodní i české bezpečnosti, politickou situací ve světě a dalšími fenomény z historie a současnosti. http://www.facebook.com/david.vorovka

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031